منابع آموزش زبان فارسی

منابع آموزش زبان فارسی

در ابتدای سال 2018، بنیانگذاران مدرسه فارسی آنلاین، پس از پژوهشهای لازم، به این نتیجه رسیدند که منابع آموزشی مناسب برای تدریس زبان فارسی به کودکان مقیم خارج از ایران را تولید کنند. بنابراین تیم طراحی و تولید منابع آموزشی لازم را ایجاد کرده و برای دوره‌های آنلاین آموزش مکالمه فارسی به کودکان، آموزش فارسی 1 به کودکان، آموزش فارسی 2 به کودکان، آموزش فارسی 3 به کودکان، و آموزش مکالمه، خواندن و نوشتن فارسی به بزرگسالان را تولید کرده‌اند. قسمتی از این مطالب در اختیار آموزگاران مدرسه فارسی آنلاین به عنوان ابزار تدریس، و قسمتی از آن برای دانش آموزان جهت تمرین و یادگیری بیشتر، فرستاده می‌شود.  

مشکلات منابع آموزش زبان فارسی موجود

مشکلات متعددی برای یافتن منابع آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان، که کارایی لازم را داشته باشد وجود دارد. اولین مشکل، عدم تناسب کتابهای درسی فارسی ابتدایی جمهوری اسلامی ایران با نیازهای کودکان مقیم خارج از ایران است. بر اساس نتایج برخی پژوهش ها کتاب درسی فارسی مقطع ابتدایی ایران کارایی و کارکرد مناسبی ندارند. بررسی های ما نشان می دهد که کتاب کلاس اول فارسی فعلی ایران دور از شادی، هنر، واقعیت‌ زندگی فارسی زبانان مقیم خارج و بسیاری از ملزومات دیگر است. همچنین این کتابها پر از کلیشه‌های مذهبی و جنسیتی است. وضعیت کتاب درسی آموزش فارسی کلاس اول افغانستان هم از خیلی از جهات بهتر از ایران نیست. علاقمندان می‌توانند کتابهای آموزش فارسی مقطع ابتدایی در  ایران و افعانستان را از سایتهای وزارتخانه‌های مربوطه دانلود کنند تا با کمبودهایش بیشتر آشنا شوند!

دومین مشکل، قدیمی بودن رویکردهای تولید کتب درسی است. برای مثال، تعدادی از مدارس ایرانی در برخی کشورهای اروپایی هنوز از کتاب فارسی قبل از سال 1972 میلادی استفاده می کنند. در یکی از کشورهای اروپایی، کتب جدیدی برای آموزش خواندن و نوشتن فارسی تولید شده است که عاری از تبعیض جنسیتی و مذهبی است. این کتابها برای استفاده آموزگاران و فرزندان ایرانیان و فارسی زبانان مقیم خارج از کشور به مراتب بهتر از کتابهای داخل ایران است. اشکال دیگری که در بیشتر کتاب‌ها به چشم می‌خورد این است که روش طراحی کتاب‌ها ناکارامد است. همچنین، منابع مناسب آموزش فارسی برای استفاده نسل جدید یادگیرندگان بسیار کم بوده از روش‌ها و تکنولوژیهای نوین یادگیری بیار کم استفاده شده است.

ویژگیهای لازم برای منابع آموزش زبان فارسی

در سیستم آموزشی مدرسه فارسی آنلاین مسئولیت آموزش و انتقال دیدگاه‌های مذهبی و سیاسی را به عهده‌ی خانواده‌ها است و این مدرسه انرژی خود را بر روی آموزش مکالمه، خواندن و نوشتن فارسی در سطوح مختلف، متمرکز می‌کند. اگرچه ما تلاش‌های آموزگاران و پژوهشگران در کشورهای دیگر برای تولید کتاب آموزش فارسی مناسب برای ایرانیان مقیم خارج از کشور را بسیار ارج می‌نهیم، اما از دیدگاه ما، نسل جدید یادگیرندگان نیازمند منابعی کاراتر، جذاب‌تر و متناسب‌تری هستند. همچنین آموزش فارسی به کودکان، با آموزش فارسی به بزرگسالان تفاوتهای جدی دارد. برای نمونه، رویکرد اصلی آموزش فارسی به کودکان بازی-محور است اما رویکرد اصلی آموزش فارسی به بزرگسالان نیاز-محور است

 تیم طراحی آموزشی مدرسه فارسی آنلاین، بیشتر منابع اصلی آموزشی مورد استفاده در این مدرسه را طراحی و تولید کرده است. این مطالب بیشتر تصویری، چندرسانه‌ای داستانی و متناسب با ویژگیهای بچه ها بوده و مبتنی بر اصول طراحی آموزشی و روانشناسی آموزشی بچه ها ، تولید شده است. این ویدیوهای آموزشی بر اساس نظریات یادگیری مختلفی چون نظریه رشد شناختی پیاژه (Cognitive Development)، نظریه  یادگیری چندرسانه‌ای ( Cognitive Theory of Multimedia Learning) و نظریه انگیزشی ARCS طراحی شده اند. 

در مدرسه فارسی آنلاین، فرایند آموزش و یادگیری فارسی، فرایندی است موبایل، یادگیرنده محور، فعال، شاد و خلاقانه  است. بنابراین منابع آموزشی تهیه شده، تصویری، چندرسانه‌ای، داستانی و متناسب با ویژگیهای بچه‌ها می‌باشد. شایان ذکر است که در رویکرد آموزشی ما، تکنولوژی باید در خدمت یادگیری و آموزش باشد و نه برعکس.

ویژگیهای منابع آموزشی در مدرسه فارسی آنلاین

مهمترین ویژگیهای منابع آموزش زبان فارسی تولید شده در مدرسه فارسی آنلاین عبارتند از:

 • جذابیت تصویری
 • جذابیت صوتی
 • شاد و پرانرژی
 • داستان محور
 • خلاقانه
 • مبتنی بر نظریات یادگیری و اصول طراحی آموزشی 
 • انسان‌گرا و به دور از کلیشه‌های مذهبی، قومی و جنسیتی
 • متناسب با محیط زندگی واقعی دانش‌آموز
 • حامل ارزش‌های جهان شمول مانند صلح‌دوستی و  رعایت محیط زیست
 • حامی هنر به ویژه هنرهای ایرانی
 • توجه به ایران و فرهنگ ایرانی
 • موبایل

نمونه‌هایی از ویدیوهای آموزش فارسی برای کودکان

ویدیوی کوتاه زیر، یک نمونه از ویدیوهای مربوط به آموزش حروف یا نشانه ها است. مدرسه فارسی آنلاین ویدیوهای آموزش فارسی به کودکان را طراحی و تولید کرده است. آموزگاران ما از این ویدیوها به عنوان ابزارهای آموزشی استفاده می کنند.

کلاس آنلاین فارسی برای کودکان
ثبت نام برای یک هفته آموزش فارسی رایگان
پیمایش به بالا